Nenechte se zbytečně překvapit
Pro úspěšné zvládnutí jazykové zkoušky nestačí jen znát její termín a mít něco v hlavě. Kromě toho, že na ní dorazíte s dostatečným předstihem, musíte si při přípravě zjistit, jak celá zkouška „vypadá“ a v ideálním případě si ji co nejlépe „osahat“ předem. Během zkoušky vás už tak nepřekvapí její struktura, ale možná jen obsah. ???? Kromě toho, že budete během zkoušky vědět, co přijde, také zjistíte, jaké části zkoušky (nebo jaká cvičení) jsou pro vás nejtěžší. Na ty se poté můžete zaměřit přednostně a věnovat jim nejvíce času.
Nejlépe si zkoušky „osaháte“ procházením starých verzí. Pro
začátek nemusíte dělat zkoušku celou, vyberte si třeba jen část Čtení nebo
Poslech, stanovte si časový limit a vyzkoušejte si, jak jste na tom.
Chystáte se na státní maturitu? Ukázky zkoušky z minulých let naleznete
přehledně zde: Státní maturita z angličtiny
Naplánujte si dostatek času na přípravu
Pokud chcete jít na zkoušku s klidem v duši, že jste na přípravu vynaložili své maximum, plánujte. A to pěkně dopředu. Jazykové zkoušky jsou krásné v tom, že pokud na ně nemáte, přes víkend to celodenním bichlováním nedoženete. Mnohem efektivnější je udělat si plán, co všechno je třeba ještě dohnat a pravidelně se jazyku věnovat – 30 minut denně je mnohem lepší než 5 hodin v kuse o víkendu před zkouškou.
Konkrétně pro státní maturitu z angličtiny doporučuji strávit dostatečnou dobu doporučenou gramatikou, slovní zásobou nejen pro ústní zkoušku, procvičováním čtení a psaní.
Příklad týdenního plánu:
Pondělí – 30 minut přítomný čas prostý a průběhový
Úterý – 30 minut čtení článku v angličtině na úrovni B1
Středa – 30 minut – rozdíly v používání přítomných časů
Čtvrtek – 30 minut slovní zásoba pro vybraný maturitní okruh
Pátek – 30 minut trénink psané části zkoušky
Sobota – zkouška z minulých let, vybrané úkoly z didaktického testu
Neděle – 30 minut slovní zásoba – vytváření vět pro Quizlet
Přizpůsobte přípravu své úrovni
Abychom mohli vytvořit nějaký plán přípravy, je dobré si stanovit, na jaké jsem úrovni. Ve světe jazykového testování se využívá úrovní A0, A1, A2, B1, B2, C1, C2 (zjednodušeně řečeno, ještě jsou i mezistupně), kde A0 odpovídá naprostým začátečníkům a C2 rodilému mluvčímu. Známé britské zkoušky FCE třeba odpovídají úrovni B2, česká státní maturita v současné době B1 apod.
Aby to nebylo tak jednoduché, je třeba si uvědomit, že každý z nás má rozdílnou pasivní a aktivní znalost jazyka. O co jde – stalo se vám někdy, že se vás někdo zeptal na slovíčko, vy jste si nemohli vzpomenout, jak se to jen řekne v angličtině a když vám ho anglicky řekli, tak jste se práskli do čela: „No jasně, vždyť to znám.“. Tak to slovíčko, které vám hned automaticky nevyskočí, máte pravděpodobně „jen“ v pasivní slovní zásobě. Pro to, abyste jej přesunuli do té aktivní (to jsou ta slovíčka, která vám automaticky „vyskakují“ na mysli), je třeba jej několikrát zopakovat, vidět v kontextu, slyšet, přečíst apod.. Více o tom v příspěvku o studiu Slovní zásoby. Jen tak pro zajímavost, když vás testují z poslechu a z čtení, tak se testuje pasivní znalost jazyka, zatímco psaní a mluvení jsou znalosti tzv. aktivní (musíte něco tvořit a „nejen“ přijímat a rozumět).
Zpět k jazykovým úrovním – pokud jste byli někdy testování pomocí testů, kde jste něco doplňovali, vybírali z možností apod., testovali jste svou pasivní znalost jazyka. Ta bývá často lepší než znalost aktivní. Pokud se tedy chystáte např. na státní maturitu z angličtiny (kde se udává potřebná znalost na úrovni B1) a v podobných testech (Cambridge Exams Testing) vám vyšla úroveň B1, je to fajn, ale neusněte na vavřínech – 1) tyto testy jsou často velmi zjednodušené, aby vám třeba jen na základě několika otázek, u kterých vybíráte z několika možností, byly schopny vyplivnout nějaký výsledek; 2) testují pouze zmiňovanou pasivní znalost jazyka (aktivní je často bohužel nižší). Jak jste na tom aktivně, zjistíte při pohovoru u zkušeného lektora/metodika/učitele angličtiny, který má s podobným testováním zkušenosti. V případě, že nikoho takového v okolí nemáte a rádi byste věděli, na jaké aktivní úrovni se nacházíte, můžete kontaktovat i nás.