Atomové návyky ve výuce jazyků

Pojem Atomové návyky asi znáte z knížky Jamese Cleara, ve zkratce by se koncept dal popsat následovně:

malou úpravou našich každodenních návyků můžeme dosáhnout velkých změn.

A to ve všech oblastech našeho života, ve studiu cizího jazyka (nebo v přípavě na jeho zkoušku) nevyjímaje.

Princip spočívá v tom, že si nedáte jako každý leden předsevzetí, že budete každý den hodinu a půl studovat cizí jazyk (všichni víme, že to dlouho nevydržíme), nicméně upravíte své drobné denní návyky k tomu, abyste byli s jazykem co nejvíce v kontaktu a zas vás to tolik nebolelo (v lepším případě vás to ještě bavilo).

Zdůrazním tady dvě věci – vybraný návyk by vás měl aspoň trochu bavit a ideálně se vám podaří ho spojit s něčím příjemným (pro mě je třeba cokoliv mnohem více snesitelnější, když u toho piju kafe ;)).

Pojďme se na to podívat prakticky, jaké návyky si můžete při studiu cizího jazyka osvojit a dostat se tak díky tomu v delším časovém horizontu o parník dále? 

Zde seznam tipů: 

  1. Přepněte si jazykové nastavení telefonu/vašich sociálních sítích do vašeho cílového jazyka. Při každodenním používání/prokrastinaci budete pasivně nasávat velmi užitečnou slovní zásobu.
  2. Položte si na stůl/poličku/vedle televize/počítače slovník a jednou denně ho otevřete. Stačí se na minutu začíst, netřeba si nic vypisovat nebo snažit zapamatovat. Jde nám jen o budování návyku a kontaktu s jazykem.
  3. Jednou denně si vyhledejte jedno nové slovíčko. Napište si ho na kartičku, můžete doplnit překladem (nebo si jeho význam namalovat) 🙂 Už jen jeho vyhledání a napsání pomáhá při učení, časem můžete kartičky procházet a opakovat si. Pro tuto aktivitu můžete využít třeba i Quizlet.
  4. Zkuste si najít nějakou aplikaci pro studium cizího jazyka. Duolinguo je evergreen, na trhu je taky hromada alternativ. Mobilní aplikace většinou fungují na principu krátkých lekcí, často dostáváte i body za odměnu, což vaši motivaci časem jen zvýší.
  5. Udělejte si playlist písniček v cizím jazyce a ten poslouchejte třeba u cvičení/vaření/práce. Není třeba rozumět každému slovu, důležitý je kontakt s jazykem.
  6. Pokud nemáte možnost sledovat filmy či seriály v cílovém jazyce, najděte si třeba vaše oblíbené scény ve vybraném jazyce na Youtube.
  7. Uložte si do záložek nějaký web (zpravodajský, zábavný, blog o vašem oblíbeném tématu apod.) ve vybraném jazyce a jednou za den na něj zavítejte. Nemusíte tam trávit moc času, stačí se jen na chvíli začíst.
  8. Pokud trávíte čas na sociálních sítích, zkuste na nich začít sledovat lidi/komunity, co píšou v jazyce, který se učíte. Skvělým zdrojem může být třeba Youtube.

Máte další tipy? Co funguje vám? Napište na ahoj@learning4all.cz, ráda se nechám inspirovat.